Rodzaje kamienia

Z budowlanego punktu widzenia kamień naturalny najczęściej dzieli się na:

Granit – często spotykana lita skała magmowo – głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczna. Odznacza się wyraźnym ciosem, zwykle w trzech prostopadłych kierunkach, co ułatwia jego eksploatację. Przybiera różne barwy – najczęściej szare, jasnoszare, niekiedy prawie białe, białoróżowe, zielone, czerwone, ciemnoszare. Jest jedną z najtwardszych i najwytrzymalszych skał. Wydobywa się go przy pomocy materiałów wybuchowych, co umożliwia otrzymanie niemal dowolnej wielkości kształtu. Jest materiałem mrozoodpornym oraz cechuje się wysoką odpornością na działanie agresywnych związków chemicznych. Ze względu na łatwość otrzymania dużych bloków, cięcia i polerowania oraz bogatą i piękną kolorystykę używany jest w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny.

Granit Blue Pearl

Marmur – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni i dolomitów. Cechuje się bardzo szeroką gamą kolorów i odcieni, między innymi zielonkawą, czarną, białą, niebieską czy też różową. Jest wydobywany przy użyciu różnych urządzeń tnących, bez użycia materiałów wybuchowych, gdyż prowadzą one do spękania skał i drastycznej redukcji bloczności złoża. Marmur znakomicie poddaje się polerowaniu, co pozwala na używanie go w budownictwie. Jest materiałem mniej wytrzymałym od granitu, ulega zniszczeniu wskutek działania silnych czynników chemicznych.

Marmur Verde Guatemala

Trawertyn – porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Kolor zwykle biały, często z uwarstwieniami koloru żółtego lub czerwonawego. Jest materiałem słabo wytrzymałym. Stosunkowo łatwy w obróbce i oryginalny w swej strukturze. Świetnie sprawdza się w budownictwie. Jest nieoceniony jako ozdobny materiał budowlany.

Trawertyn Travertino Alabastrino

Piaskowiec – średnioziarnista, zwięzła skała osadowa. Przyjmuje różne zabarwienia od szarych po żółte, czerwone i białe. Piaskowce są zwykle relatywnie miękkie i łatwe w obróbce, zwłaszcza tuż po wydobyciu, natomiast po wyschnięciu twardnieją. Ta cecha pozwala na stosowane go w budownictwie jako materiał konstrukcyjny lub zdobniczy.

Piaskowiec

Onyks – drobnoziarnista skała warstwowa powstająca w pogazowych pustkach skał wulkanicznych, będąca odmianą chalcedonu (skrytokrystalicznej krzemionki o włóknistej strukturze, zbudowanej z kwarcu i moganitu). Niektóre odmiany posiadają zdolność do przepuszczania światła, nawet przy grubości kilku centymetrów. Może przybierać barwę białą, brązową, żółtą, zieloną oraz czarną. Uzyskuje się go również w sposób sztuczny na bazie agatów, bez istotnych domieszek składników ziarnistych. Onyks z powodzeniem jest używany jako materiał ozdobny w różnych wnętrzach.

Onyks

Niekiedy w budownictwie stosuje się także kamienie syntetyczne, m. in.:

Kwarcogranit – kamień syntetyczny, sztucznie wytworzony, inaczej zwany konglomeratem lub kompozytem kwarcowym. Produkowany na bazie zmielonego kwarcu naturalnego (95%) oraz żywic, pigmentów i innych dodatków. Posiada niezwykłą wytrzymałość na ścieranie oraz nieograniczoną wręcz możliwość kształtowania kolorów płyt.

Aglomarmur – kamień syntetyczny, sztucznie wytworzony. Produkowany na bazie starannie selekcjonowanych odłamków marmuru, łączonych specjalnymi, ekologicznymi żywicami poliestrowymi o bardzo dobrych właściwościach fizyczno-mechanicznych. Skład aglomarmuru to 95% marmuru naturalnego (tzw. grysu marmurowego) oraz 5% żywicy poliestrowej. Takie wyrabianie kamienia syntetycznego daje ogromne możliwości tworzenia i powielania wzorów oraz kolorów gotowego wyrobu.