Proces technologiczny

Pierwszym krokiem w procesie obróbki kamienia jest jego wydobycie. W zależności od rodzaju kamienia, stosowane są różne techniki jego wydobycia. Dla przykładu granit wydobywa się przy pomocy materiałów wybuchowych, umieszczanych we wcześniej odpowiednio wykonanych odwiertach, umożliwiających otrzymanie pożądanej wielkości bloków skalny. Z kolei marmur, o wiele mniej odporny na wstrząsy, jest wydobywany przy pomocy maszyn do cięcia kamienia. Przyjęte w standardowym obrocie bloki skalne cechują się wymiarami szer.: 80 – 150 cm, dł.: 150 – 300 cm, wys.: 60 – 130 cm. Takie wymiary są spowodowane znaczną masą skał, których 1 m3 może ważyć nawet 3000 kg. Większe rozmiary uniemożliwiałyby swobodny transport bloków kamiennych.

1
2

Bloki skalne są w zależności od ich przeznaczenia kruszone na kostkę granitową bądź przecierane na tzw. slaby o grubości od 2 do 6 cm. Na indywidualne zamówienie można przeciąć blok na dowolnej grubości slaby. Ten proces odbywa się przy pomocy takich maszyn jak trak linowy lub piła do bloków skalnych.

3
4

Gotowe slaby są poddawane procesowi polerowania. W standardzie poleruje się jedną stronę slabu, w zależności od końcowego przeznaczenia płyty kamiennej poleruje się również drugą stronę. W tym procesie używa się automatów polerskich.

5
6

Wypolerowane slaby są cięte na płyty według zamówienia. Przy regularnych kątach, do cięcia wystarczą same wymiary, przy kształtach nieregularnych używa się wcześniej wykonanego szablonu. Do cięcia slabów używa się pił formatowych.

7
8

Następnym etapem jest obróbka boków i krawędzi wyciętych płyty. Przy obróbce prostych krawędzi używa się boczkarki, krawędzie nieregularne są wykańczane ręcznie.

10
11
12

Jeśli produktem końcowym jest blat, pozostaje czynność wycięcia otworu pod zlewozmywak. Ta czynność jest wykonywana przy pomocy zaawansowanej maszyny tnącej w trzech wymiarach, wedle wcześniej ustalonego programu. Jest to bardzo precyzyjna maszyna, pozwalająca na perfekcyjne wykończenie każdego otworu.

13
Obróbka krawędzi kamienia
15

Ostatnią czynnością w procesie obróbki kamienia, jest montaż wyrobu gotowego. Wyroby kamienne montowane są za pomocą różnego rodzaju uchwytów i klejów, pozwalających na ich trwałe zamocowanie.