Mycie oraz konserwacja kamienia

Choć kamień jako taki jest synonimem ogromnej odporności, „pracuje” on jednak ze swoim otoczeniem. Nastawiony na długi kontakt z jakąś substancją może ją absorbować, z czasem przejmując jej właściwości. Mogą więc powstawać plamy, bądź też delikatne przebarwienia.

Niezależnie od rodzaju zastosowanego kamienia warto jednak pamiętać o okresowej impregnacji oraz konserwacji elementów kamiennych. Służą do tego specjalistyczne preparaty. Środki czyszczące jedynie usuwają brud z powierzchni  – dobry środek konserwujący wnika w kamień i buduje warstwy ochronne. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, gdy dany element jest stale narażony np. na dużą wilgoć lub skoki temperatury. Właściwa i systematyczna pielęgnacja zintensyfikuje kolor i odcień danego kamienia a poza tym zabezpieczy go przed brudem i wilgocią albo przypadkowym zaplamieniem innymi substancjami.

Mycie oraz konserwacja kamienia

Codzienna pielęgnacja kamienia nie nastręcza wielu problemów. Najlepiej przemywać go ciepłą wodą – pamiętać należy jednak, aby następnie przetrzeć kamień do sucha szmatką z miękkiego materiału lub skórzaną irchą (pozwala na uniknięcie smug). Kilka razy w roku warto też do mycia użyć wody z dodatkiem specjalnego środka myjącego. Również problem zmatowienia powierzchni można rozwiązać specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami.

W przypadku odporniejszych rodzajów kamienia, w szczególności granitu, nie ma też przeciwwskazań do używania także innych powszechnie dostępnych środków czyszczących.

Do mycia kamienia naturalnego nie zaleca się natomiast stosowania urządzeń do czyszczenia parą wodną. Zbyt wysoka temperatura może powodować napięcia powierzchni, które z czasem mogą skutkować zmatowieniem.

Nie poleca się także myjek wysokociśnieniowym w przypadku mycia powierzchni polerowanych. Zbyt wysokie ciśnienie wody może powodować uwypuklenie mikrorys przez co uszkadzana jest gładka struktura powierzchni. Inaczej sprawa wygląda w przypadku mycia powierzchni szorstkich – wówczas powierzchnia nie jest przecież gładka. Używając myjek wysokociśnieniowych należy jednak pamiętać, aby przy czyszczeniu marmuru stosować mniejsze ciśnienie wody niż w przypadku czyszczenia granitu.

Do usuwania „trudnych” zabrudzeń, takich jak farba, olej, wosk, klej, można z kolei użyć zamrażacza w sprayu. Metoda ta nie jest szkodliwa dla kamienia.